"UEFA Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsində “Qarabağ”ın İngiltərənin “Newcastle United” klubunu qonaq edəcəyi qarşılaşma həm Azərbaycan futbolu, həm də Avropa səviyyəsində böyük maraq doğurur. “Qarabağ” son illərdə həm milli, həm də Avropa arenasında əhəmiyyətli irəliləyişlər göstərib, klubun beynəlxalq təcrübəsi və oyun keyfiyyəti yüksəlib". Bu sözləri SİA-ya açıqlamasında baş məşqçi Vaqif Cavadov deyib.
Onun sözlərinə görə, bu baxımdan pley-off mərhələsi komandaya yalnız növbəti mərhələyə çıxmaq şansı vermir, həm də futbolçuların təcrübəsini zənginləşdirir, kluba reytinq qazandırır və Azərbaycan futbolunun beynəlxalq arenadakı nüfuzunu artırır: "Qarabağ”ın turu keçmə şansını qiymətləndirərkən komandanın güclü və zəif tərəfləri nəzərə alınmalıdır. Güclü tərəflərdən biri komandanın yaxşı taktiki hazırlığı və kollektiv oyun anlayışıdır. Son illərdə UEFA turnirlərində qazandığı təcrübə, sürətli keçidlər və komanda ruhu “Qarabağ”ın rəqiblərə qarşı effektiv strategiyalar qurmasına imkan verir. Eyni zamanda, komandanın bəzi zəif tərəfləri də var – yüksək səviyyəli Avropa klubları ilə oyunlarda təzyiq altında qalmaq, fərdi səhvlər və keyfiyyətli hücum imkanlarını düzgün istifadə edə bilməmək riski mövcuddur. “Newcastle United” isə Premyer Liqa komandası olaraq yüksək texniki və fiziki hazırlığa malikdir. Onların sürətli hücum xətti, güclü müdafiəsi və geniş rotasiya imkanları “Qarabağ” üçün ciddi sınaq təşkil edə bilər. Lakin futbolda hər oyunun öz dinamikası var və taktiki hazırlıq, oyun günü performansı və komanda ruhu nəticəyə birbaşa təsir göstərir. Əgər “Qarabağ” müdafiədə disiplinini qoruyar, sürətli və koordinasiyalı hücumlarla rəqibi təzyiq altında saxlayarsa, turu keçmə şansını artırmaq imkanına malikdir.
Ümumilikdə, “Qarabağ”ın UEFA Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsində “Newcastle United” qarşısında turu keçmə şansı orta səviyyədə qiymətləndirilə bilər. Komandanın oyun keyfiyyəti, taktiki hazırlığı və motivasiyası, həmçinin rəqibin oyun günü performansı nəticənin müəyyənləşməsində həlledici rol oynayacaq. Bu qarşılaşma həm klub, həm futbolçular, həm də Azərbaycan futbolu üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir".