Mərhumun paltarını müqəddəs su ilə yuduqdan sonra geyinə bilərsiniz…
…Rus Pravoslav Kilsəsi yaxın adamının ölümündən sonra geridə qalan paltarların geyilməsinin yolverilməzliyi məsələsinə münasibət bildirib.
SİA-nın məlumatına görə, bu məsələ ilə bağlı izahatı keşiş Aleksandr İvanoviç Petrov verib.
O, şərhində qeyd edib ki, məsələ mənəvi anlayış və diqqətli yanaşma tələb edir.
Keşiş izah edib ki, mərhumun geyimi sadəcə geyim əşyası deyil, insanın mühüm xatirəsidir. Əgər mömin belə şeylərdən istifadə etməyi qərara alırsa, bunu mövhumat və qorxu olmadan etmək lazımdır.
Paltarların mübarək olması vacibdir - onları müqəddəs su ilə səpmək və dua etmək lazımdır.
Bu olmadan, o, şeydən istifadənin ruhda narahatlığa səbəb ola biləcəyini söyləyir.
…Aleksadr ata isə belə paltar geyinməkdən çəkinməyin daha yaxşı olduğu hallara diqqət çəkib. O, mərhumun ağır xəstəlikdən əziyyət çəkdiyi və ya gözlənilmədən dünyasını dəyişdiyi təqdirdə paltarın ehtiyacı olanlara verilməsini və ya dua ilə məhv edilməsini tövsiyə edib.
İşlərin narahatlıq mənbəyi olmasına və ya keçmişə çox bağlı olmasına imkan verməmək vacibdir.
Keşiş "Novosvyat" nəşrinə vurğulayıb ki, pravoslav ənənəsində mərhumun paltarını geyinməyə qəti qadağa yoxdur, ancaq məsələnin yalnız praktik tərəfinə deyil, həm də bu aktın mənəvi anlayışına etibar etməyə dəyər.
Aleksadr ata tövsiyə edib ki, şübhə yaranarsa, kahinin göstəriş və kömək edə biləcəyi bir kilsədən məsləhət almaq lazımdır.