Yeməkdən sonra bir müddət su içməmək daha yaxşıdır…
…Səhərlər müntəzəm olaraq təmiz su istehlakı bədəndən toksinlərin çıxarılmasına kömək edir, həzmi yaxşılaşdırır və qanı durulaşdırır, bu da qan laxtalanma riskini azaldır.
SİA-nın məlumatına görə, suyun nə vaxt içiləcəyi sualı mütəxəssislər arasında mübahisə mövzusudur. Bir çox insan yemək yeyərkən maye qəbul etməməli olduğuna inanır.
Rusiyalı qastroenteroloq və hepatoloq Sergey Vyalov öz Telegram kanalında bildirib ki, yeməkdən 20-30 dəqiqə əvvəl su içmək faydalıdır, çünki o, mədəni aktivləşdirir, həzm prosesini yaxşılaşdırır və həddindən artıq yeməkdən qaçmağa kömək edir.
Yemək zamanı su içə bilərsiniz, lakin mülayim şəkildə, çünki mədə özü turşuluğu tənzimləyir.
Ancaq yeməkdən dərhal sonra maye içmək tövsiyə edilmir. Ən azı 30 dəqiqə, daha yaxşısı, bir saat gözləmək daha yaxşıdır.
Həkimin sözlərinə görə, su içmək üçün optimal vaxt yeməklər arasındadır ki, bu da su balansını qorumağa və maddələr mübadiləsini yaxşılaşdırmağa kömək edir.
Həkim onu ​​da qeyd edib ki, suyun selikli qişasını zədələməmək üçün çox isti olmamalıdır, ancaq isti və ya soyuq ola bilər.
Bundan əlavə, həkim xatırladıb ki, insanlar tez-tez susuzluğu aclıqla səhv salırlar. Yeməyi gecikdirən aclıq hissindən qurtulmaq üçün bəzən su içmək kifayətdir.