Antibiotiklərin beyin funksiyasına təsiri aşkarlanıb...
…Samara Universitetinin bioloqları antibiotik qəbulunun siçovulların davranışlarına və idrak qabiliyyətlərinə mənfi təsir etdiyini göstərən təcrübə aparıblar.
SİA xəbər verir ki, bu barədə RİA Novosti məlumat yayıb. Təcrübə zamanı alimlər yetkin erkək siçovulları iki qrupa ayırıblar. Bəzi heyvanlara on gün ərzində üç məşhur antibiotikin süspansiyonu verildi, digər siçovullar isə dərmansız qaldı. Təcrübənin nəticələri göstərdi ki, antibiotiklər verilən siçovullarda maraq və yeni obyektləri araşdırmaq üçün motivasiya əhəmiyyətli dərəcədə azalıb. Onlar açıq ərazilərdən qaçırdılar və sığınacaqlarının yerini xatırlaya bilmirdilər.
Tədqiqat həmçinin adətən antibiotiklərin qəbulundan təsirlənən bağırsaq mikroflorasının vəziyyəti ilə beyin funksiyası arasındakı əlaqə haqqında fərziyyəni də təsdiqləyib.
Mikrobiota pozğunluqları bilişsel çatışmazlıqlara və emosional pozğunluqlara səbəb ola bilər ki, bu da son nəticədə heyvan davranışının uyğunlaşmasına təsir göstərir. Bu tapıntılar Alzheimer xəstəliyi və depressiya kimi nevroloji xəstəliklərlə bağlı gələcək tədqiqatlar üçün mühüm təsir göstərir.
Samara alimləri antibiotiklərin sinir sisteminə necə təsir etdiyini və insanlar üçün hansı nəticələrə səbəb ola biləcəyini daha yaxşı başa düşmək üçün tədqiqatlarını davam etdirməyi planlaşdırırlar.