"Humanitar təşəbbüs siyasi balans qorunmaqla həyata keçirilməlidir" - ŞƏRH EDİLDİ
"Azərbaycan Respublikasının Qəzzada həyata keçirilən humanitar missiyalarda və investisiya layihələrində potensial investor kimi iştirakı həm siyasi, həm humanitar, həm də strateji baxımdan çoxşaxəli qiymətləndirilməlidir. Bu məsələ təkcə xeyriyyəçilik və ya yardım kontekstində deyil, daha geniş geosiyasi çərçivədə analiz olunmalıdır".
Bu sözləri SİA-ya açıqlamasında millət vəkili Aydın Mirzəzadə deyib.
Onun sözlərinə görə, uzun illərdir davam edən humanitar böhran, dağıdılmış infrastruktur və sosial-iqtisadi çətinliklərlə üz-üzədir: "Belə bir şəraitdə hər hansı ölkənin humanitar və investisiya təşəbbüsləri həm yerli əhali üçün real dəstək, həm də beynəlxalq səviyyədə siyasi mesaj xarakteri daşıyır. Azərbaycan son illərdə post-münaqişə bərpa və yenidənqurma sahəsində ciddi təcrübə əldə edib. İnfrastrukturun sıfırdan qurulması, “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyalarının tətbiqi, nəqliyyat və enerji şəbəkələrinin bərpası kimi layihələr ölkəyə praktiki bilik və idarəetmə təcrübəsi qazandırıb. Bu təcrübənin Qəzzada tətbiqi humanitar yardımın sadəcə qısamüddətli dəstək deyil, dayanıqlı inkişaf modelinə çevrilməsinə imkan verə bilər. Bununla yanaşı, Yaxın Şərq regionu son dərəcə həssas geosiyasi mühitdir. "United Nations" və digər beynəlxalq qurumların koordinasiyası olmadan həyata keçirilən layihələr siyasi risklər yarada bilər. Ona görə də Azərbaycanın mümkün iştirakı beynəlxalq hüquq çərçivəsində və çoxtərəfli mexanizmlərlə uzlaşdırılmalıdır. Strateji baxımdan bu addım Azərbaycanın İslam dünyasında mövqeyini gücləndirə, humanitar diplomatiya alətlərini genişləndirə və beynəlxalq imicini daha da möhkəmləndirə bilər. Eyni zamanda, balanslaşdırılmış xarici siyasət kursu çərçivəsində regiondakı bütün tərəflərlə münasibətlərin həssaslığı nəzərə alınmalıdır. Humanitar təşəbbüs siyasi bloklaşma alətinə çevrilməməlidir.
İqtisadi aspektdən baxdıqda isə investisiya layihələri risk və sığorta mexanizmləri ilə müşayiət olunmalıdır. Münaqişə zonasında investisiya yalnız siyasi sabitlik və təhlükəsizlik zəmanətləri olduqda effektiv ola bilər. Əks halda iqtisadi təşəbbüs maliyyə və reputasiya riski yarada bilər. Azərbaycanın Qəzzada humanitar və investisiya fəaliyyəti həm beynəlxalq humanitar məsuliyyət, həm də strateji diplomatiya baxımından mühüm imkanlar yaradır. Lakin bu proses mərhələli, beynəlxalq koordinasiya çərçivəsində və risklərin düzgün hesablanması ilə həyata keçirilməlidir".