“Vaşinqton Sülh Şurasında Azərbaycan beynəlxalq nüfuz və sülhdə liderliyini göstərdi“ -DEPUTAT DANIŞDI
“Azərbaycanın son illərdə beynəlxalq arenada qazandığı mövqe və Prezident İlham Əliyevin Vaşinqtonda keçirilən Sülh Şurasında iştirakı ölkəmizin diplomatik uğurlarının parlaq təzahürüdür”.
Bu sözləri SİA-ya açıqlamasında millət vəkili Naqif Həmzəyev bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu tədbir Azərbaycanın qlobal sülh proseslərində mühüm rol oynadığını və dünya liderlərinin ölkəmizə göstərdiyi etimadın göstəricisidir:
“Prezident Trampın təşəbbüsü ilə keçirilən Sülh Şurasına Azərbaycanın dəvət olunması təsadüfi deyil. Bu, bir neçə mühüm amilin nəticəsidir:
Sülh gündəliyində liderlik. Prezident İlham Əliyev regionda sülh və sabitliyin təmin edilməsində aparıcı rol oynayır. 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycanın konstruktiv mövqeyi, normallaşma və sülh danışıqlarına açıqlığı beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.
Azərbaycan Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşir. Ölkəmiz enerji təhlükəsizliyi, tranzit marşrutları və regional əməkdaşlıq kontekstində Avropa və Amerika üçün mühüm tərəfdaşdır.
Prezident Trampın tədbir zamanı bir neçə dəfə ölkə başçısı İlham Əliyevə müraciət etməsi liderlərarası qarşılıqlı etimadın və hörmətun əyani sübutudur. Bu, Azərbaycan rəhbərliyinin beynəlxalq platformalarda necə qəbul edildiyini göstərir.
Azərbaycan dünya enerji xəritəsində özünəməxsus yer tutur. Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində həlledici rol oynayır. Ölkəmiz alternativ enerji mənbələrinə malik Avropa ölkələri üçün etibarlı tərəfdaşa çevrilib. Bu, yalnız iqtisadi əməkdaşlıq deyil, eyni zamanda geosiyasi təsir vasitəsidir.
Zəngəzur dəhlizinin açılması perspektivi, Orta Asiya-Avropa nəqliyyat əlaqələrinin bərpası Azərbaycanı regional əhəmiyyətli tranzit qovşağına çevirir. Bu, ölkəmizin iqtisadi potensialını artıraraq, beynəlxalq arenada söz sahibi kimi mövqeyini möhkəmləndirir.
Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi balanslaşdırılmış xarici siyasət Azərbaycanın bütün istiqamətlərdə maraqlarını qorumağa imkan verir: