“Azərbaycan–Serbiya münasibətləri çoxşaxəli və dayanıqlı inkişaf edir” -DEPUTAT DANIŞDI
“Prezident İlham Əliyev və Aleksandar Vuçiçin iştirakı ilə Belqradda qida təhlükəsizliyi sahəsində imzalanmış saziş Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin inkişafında keyfiyyətcə yeni mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirilə bilər”.
Bu sözləri SİA -ya açıqlamasında millət vəkili Ülviyyə Həmzəyeva bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu sənəd tərəflər arasında mövcud olan strateji tərəfdaşlığın daha dərin, institusional və praktik əməkdaşlıq müstəvisinə keçdiyini nümayiş etdirir:
”Beləliklə, ikitərəfli münasibətlər artıq yalnız siyasi dialoq və enerji sahəsi ilə məhdudlaşmır, real iqtisadi və texniki əməkdaşlıq istiqamətlərində genişlənir.
Qida təhlükəsizliyi sahəsində əməkdaşlıq bir neçə strateji istiqamətdə mühüm üstünlüklər vəd edir. İlk növbədə, kənd təsərrüfatı məhsullarının təhlükəsizliyinin təmin olunması baxımından birgə standartların tətbiqi, laborator nəzarət mexanizmlərinin uyğunlaşdırılması və təcrübə mübadiləsi məhsul keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və istehlakçı hüquqlarının qorunmasına xidmət edəcək. Bu isə qida təhlükəsizliyi sistemlərinin daha etibarlı və şəffaf formalaşmasına şərait yaradır.
İkinci mühüm istiqamət ixrac və idxal prosesləri ilə bağlıdır. Sertifikatlaşdırma və fitosanitar prosedurların qarşılıqlı tanınması ticarət dövriyyəsinin sürətlənməsinə, inzibati maneələrin azaldılmasına və logistika xərclərinin minimallaşdırılmasına imkan verə bilər. Nəticə etibarilə, kənd təsərrüfatı məhsullarının qarşılıqlı bazarlara çıxışı daha əlçatan və səmərəli olacaq.
Üçüncü aspekt beynəlxalq standartlara uyğunluq məsələsidir. İmzalanmış saziş tərəflərin beynəlxalq qida təhlükəsizliyi normalarına inteqrasiyasını gücləndirir, xüsusilə Avropa və digər yüksək tələbatlı bazarlara çıxış imkanlarını artırır. Bu amil hər iki ölkənin kənd təsərrüfatı və ərzaq sektorunda rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsinə töhfə verə bilər.
Sazişin regional iqtisadi əməkdaşlıq baxımından da əhəmiyyəti xüsusi qeyd olunmalıdır. Azərbaycan və Serbiya arasında qida təhlükəsizliyi sahəsində əməkdaşlıq Cənubi Qafqaz və Balkan regionları arasında iqtisadi əlaqələrin möhkəmlənməsinə, yeni ticarət marşrutlarının və investisiya imkanlarının formalaşmasına zəmin yarada bilər. Bu isə regional iqtisadi inteqrasiyanın dərinləşməsi baxımından mühüm strateji nəticələr vəd edir.
Qida təhlükəsizliyi üzrə imzalanmış saziş Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində iqtisadi əməkdaşlığın şaxələndirilməsi və uzunmüddətli, dayanıqlı tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm addım kimi dəyərləndirilə bilər. Bu sənəd iki ölkənin qarşılıqlı etimada əsaslanan əməkdaşlığının daha sistemli və institusional əsaslar üzərində inkişaf etdiyini aydın şəkildə ortaya qoyur”.