Rus Pravoslav Kilsəsinin nümayəndəsi, keşiş İlya Savastyanov borclanmanın nə vaxt həddi aşıb günaha çevrilə biləcəyi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Onun sözlərinə görə, problemlər borclanma mexanizminin özündən deyil, insanın vəsaiti necə və hansı məqsədlə istifadə etməsindən qaynaqlanır.
Keşişin qeyd etdiyi kimi, əsas meyar kredit götürməyin mümkünlüyü və ya mümkünsüzlüyü deyil, onun götürülmə məqsədi və yaxınlarının ödədiyi qiymətdir.
SİA-nın məlumatına görə, Savastyanov "Podmoskovie Segodnya" onlayn nəşrinə bildirib ki, nə pulun, nə də borclanmanın özü qınaq obyekti deyil. Əhəmiyyətli olan insanın hərəkətləri və niyyətləridir.
O izah edib ki, müəyyənedici amil kreditin alınmasının məqsədi, onun nəzərdə tutulan istifadəsi və bu hərəkətlərin başqalarına mənfi təsir göstərə biləcəyidir.
Keşişin fikrincə, "məcburi" və ya riskli borclanma məsələsi həmişə fərdi olaraq həll olunur. O, əsas sualı vurğulayıb: günahlı işlər üçün, yoxsa mənəvi prinsiplərə uyğun məqsədlər üçün borc almaq.
Bundan əlavə, möminlər bütün ailə üçün nəticələrin fərqində olmalıdırlar.
Savastyanov insanları maliyyə yükünün onları və ailələrini çətin vəziyyətə salıb-salmayacağını və kreditin götürüldüyü faydaların həqiqətən zəruri olub-olmadığını düşünməyə çağırıb.
Maliyyəyə sağlam münasibəti anlamaq və həddindən artıq ilahiləşdirmədən qaçınmaq üçün keşiş sadə bir özünü təhlil etməyi təklif edib. O, özümüzə bu faydalardan imtina edə biləcəyimizi və ya həyatımızın maddi rifahdan asılı hala gəlib-gəlmədiyini soruşmağı məsləhət görüb.
…Əgər bir insan gəlir və istehlakın daim artması olmadan mövcudluğunu təsəvvür edə bilmirsə, deməli, onun fikrincə, pul büt kimi ola bilər.