Alimlər bəşəriyyəti nəyin məhv edə biləcəyini açıqlayıblar
…Yerlilərin, yəni Yer planetində yaşayanların çoxu bütün bəşəriyyəti məhv edəcək genişmiqyaslı fəlakətin mümkünlüyünə inanır.
…Onlar Özbəkistanda qədim binanın uçmasından qorxurlar, “siyənək padşahlarından” qorxurlar, onlar peyğəmbərliklərin gerçəkləşib-keçilmədiyini izləyirlər…
SİA-nın əldə etdiyi məlumata görə, rusların REN TV-si belə yazır.
Ümumiyyətlə, insanların qorxuları heç nə ilə təsdiqlənmir, lakin qlobal fəlakət hələ də mümkündür, alimlər qeyd ediblər. Xüsusilə, Yerə böyük bir meteorit düşə bilər və kometa təhlükəli dərəcədə planetə yaxınlaşa bilər. Mütəxəssislərin fikrincə, şanslar kiçikdir, lakin mövcuddur.
Bütövlükdə bəşəriyyət üçün ikinci əhəmiyyətli təhlükə nüvə müharibəsidir.
Diplomatlar və siyasətçilər planeti məhv edəcək qlobal qarşıdurmanın qarşısını almağa çalışırlar. Üçüncü yerdə həm Arktika bölgələrində buzların əriməsi zamanı ortaya çıxan, həm də elm adamlarının sınaq borularında böyüdüyü müxtəlif viruslar və mikroblar dayanır.
Bir sıra tədqiqatçıların fikrincə, yer kürəsinin laboratoriyalarda icad edilmiş virusdan ölmə təhlükəsi çox yüksəkdir.
Mütəxəssislərin fikrincə, insanlar hipotetik olaraq zombilər, mutant miselyumlar, kiborqlar və süni intellekt tərəfindən təhdid edilə bilər.