Paytaxt sakinləri “Qarabağ” – “Nyukasl” oyunundan nə gözləyir? - SORĞU
UEFA Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsi çərçivəsində sabah Azərbaycanın “Qarabağ” klubu doğma meydanda İngiltərənin güclü təmsilçisi “Nyukasl Yunayted”lə qarşılaşacaq. Avropa futbolunun nüfuzlu turnirində baş tutacaq bu oyun həm ölkə futbolu, həm də azarkeşlər üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Son illərdə Avropa arenalarında uğurlu çıxışları ilə diqqət çəkən “Qarabağ”ın bu dəfə də güclü rəqibə qarşı necə oyun sərgiləyəcəyi böyük maraq doğurur.
Paytaxtda futbolsevərlər qarşılaşmanı səbirsizliklə gözləyir, komandanın şanslarını müzakirə edir və nəticə ilə bağlı müxtəlif proqnozlar irəli sürürlər. Oyunun gərgin və maraqlı keçəcəyi gözlənildiyi bir vaxtda, SİA şəhər sakinlərinin fikrlərini öyrənməyə çalışıb.
Şəhər sakini Erol Həmidzadə: “Qarabağ”ın son illərdə Avropa arenasında göstərdiyi oyunlar biz azarkeşlərdə böyük inam yaradıb. Komanda artıq güclü rəqiblərlə qarşılaşanda həyəcan keçirmir və öz oyun üslubunu qorumağı bacarır. “Nyukasl” İngiltərə Premyer Liqasının ən fiziki və sürətli komandalarından biridir, ona görə də oyun çox gərgin və çətin keçəcək. Amma düşünürəm ki, ev amili bizim üçün ciddi üstünlükdür. Stadiondakı atmosfer, azarkeşlərin dəstəyi futbolçulara əlavə güc verəcək. Əsas məsələ oyuna diqqətli başlamaq, erkən qol buraxmamaq və rəqibin boşluqlarından düzgün istifadə etməkdir. Əgər “Qarabağ” öz tempini və oyun nizam-intizamını qorusa, müsbət nəticə qazana bilər. Mənim proqnozum 1:1-dir, amma qələbə də sürpriz olmaz".
Şəhər sakini Samir Salayev: "Uzun illərdir futbol izləyirəm və açıq demək lazımdır ki, “Nyukasl” çox güclü rəqibdir. Onların həm maliyyə imkanları, həm də heyət keyfiyyəti yüksək səviyyədədir. Buna baxmayaraq, “Qarabağ”ın son illərdə Avropa turnirlərində qazandığı təcrübə və göstərdiyi xarakter ümid verir. Belə oyunlarda əsas məsələ səbrli olmaq, taktiki planı sonadək qorumaq və lazımsız risklərə getməməkdir. Komandamız standart vəziyyətlərdən və sürətli keçidlərdən istifadə edə bilsə, qol şansı yarana bilər. Məncə, oyun çox gərgin və ehtiyatlı keçəcək. Real nəticə kimi 1:1 və ya 0:1 hesabını görürəm".
Şəhər sakini Elman Səlimxanov: “Qarabağ” bu gün ölkə futbolunun simvoluna çevrilib və hər Avropa oyunu böyük maraqla izlənilir. Belə komandalarla qarşılaşmaq həm təcrübə, həm də gələcək inkişaf baxımından çox vacibdir. “Nyukasl” hücum futboluna üstünlük verən komandadır və boşluqları yaxşı dəyərləndirir. Ona görə də müdafiədə diqqətli olmaq əsas şərtdir. Mən düşünürəm ki, “Qarabağ” oyuna ağıllı taktika ilə yanaşacaq, tempə nəzarət etməyə çalışacaq və rəqibin sürətini neytrallaşdırmağa çalışacaq. Əgər ilk hissədə qol buraxılmasa, ikinci hissədə komandamızın şansı daha çox olacaq. Mənim proqnozum 1:0 “Qarabağ”ın xeyrinədir. Yaşasın Azərbaycan! Yaşasın Qarabağ! Qarabağ Azərbaycandır!"
Şəhər sakini Vaqif Abdullazadə: "Bu qarşılaşma həm klub, həm də Azərbaycan futbolunun nüfuzu baxımından çox önəmli oyundur. “Qarabağ” artıq Avropada təcrübəli komandaya çevrilib və düşünürəm ki, belə oyunlara həm taktiki, həm də psixoloji cəhətdən hazırdır. Komandanın əsas üstünlüyü kollektiv oyun və uzun illərdir birlikdə çıxış edən futbolçulardan ibarət olmasıdır. “Nyukasl” fərdi ustalıq və sürət baxımından güclüdür, amma futbol yalnız adlardan ibarət deyil. Əgər komandamız müdafiədə səhvlərə yol verməsə və əks-hücumları düzgün qursa, rəqibi çətin vəziyyətə sala bilər. Mən hesab edirəm ki, azarkeş dəstəyi ilə “Qarabağ” minimal hesabla qalib gələ bilər. Proqnozum 2:1-dir".
Şəhər sakini Ruslan Mirzoyev: "Belə oyunlar hər zaman futbol bayramı olur. “Qarabağ” artıq sübut edib ki, böyük komandalarla mübarizə aparmaq gücündədir. Ən vacib məqam futbolçuların özlərinə inanması və meydanda sona qədər mübarizə aparmasıdır. “Nyukasl”ın üstün tərəfi fiziki güc və sürətli hücumlardır, amma bizim komandanın üstünlüyü nizam-intizam, komanda ruhu və düzgün taktiki yanaşmadır. Məncə, oyun çox maraqlı və gərgin keçəcək. Əgər futbolçular maksimum diqqətli və soyuqqanlı oynasa, uduzmamaq tam realdır. Mən bu oyunda 1:1 hesablı heç-heçə gözləyirəm və inanıram ki, cavab oyununda da komandamız mübarizəni davam etdirəcək".