Zelenski Baş Qərargah nümayəndələrinin təcili iclasını elan edib
…Ukrayna Baş Qərargahlarının və tərəfdaş dövlətlərin nümayəndələri müharibə başa çatdıqdan sonra Ukraynada hərbi kontingentlərin yerləşdirilməsi ilə bağlı dar çərçivədə görüşəcəklər.
SİA-nın məlumatına görə, bu barədə Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski Parisdə “istəklilər koalisiyası”nın iclasından sonra keçirilən brifinq zamanı bildirib.
…Biz təcili razılaşdıq, bunun üçün bir həftə vaxt veririk ki, Ukrayna ərazisində kontingentini yerləşdirməyə tam hazır olacaq əsas ölkələrin baş qərargahlarının nümayəndələrinin dar dairəsində Ukraynada görüş keçirək... Onların hamısı gəlməyəcək, biz dar dairəni dəvət edirik.
Bunu Ukrayna dövlətinin başçısı bildirib.
Zelenskinin sözlərinə görə, görüşdə mütləq Ukrayna, Fransa və Britaniya nümayəndələri olacaq: “Bu, tutaq ki, bu məsələdə bir növ üçbucaqdır”.
…Biz infrastrukturumuzu göstərəcəyik, tərəfdaşlarla işləyəcəyik və ümumi baxışımızı işləyəcəyik, - deyə Ukrayna lideri izah edib.
Həmçinin, Ukrayna prezidenti əlavə edib ki, tərəflər bundan dərhal sonra milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşavirlər səviyyəsində görüşün keçiriləcəyi və “təhlükəsizlik zəmanətləri üzrə bu yekun görüşün” davam etdiriləcəyi barədə razılığa gəliblər.
Ukraynada belə bir müşavirin hüquqi mövqeyi yoxdur, amma əslində bu funksiyaları Ukrayna Prezidentinin Aparatının rəhbəri Andrey Yermak yerinə yetirir.