SİA mövzu ilə bağlı araşdırma edib.
Azərbaycanın idarəetmə sisteminin çətinlikləri
1. sistemli tullantı yığımı və çeşidləmə mexanizmlərinin yetərsizliyi
Hazırda ölkə miqyasında plastik tullantıların səmərəli şəkildə ayrılması üçün vahid, vahid standartlı sistem yoxdur. Belə ki, paytaxt və böyük şəhərlərdə yalnız müəyyən məntəqələrdə konteynerlər yerləşdirilsə də, onların xeyli hissəsi plastik tullantıların qarışıq şəkildə toplanması fenomeni ilə üzləşir. Bu isə təkrar emalı çətinləşdirir və tullantıların böyük hissəsinin yüngül və asan yandırılan və ya ətraf mühitə atılan halda qalmasına səbəb olur. Bu yanaşma eyni zamanda plastik materialların təkrar emal üçün yararlı hissəsini azaldır və sonda sistemin effektivliyini zəiflədir.
2. qanunvericilik və məsuliyyət mexanizmlərinin tamamlanmaması
Azərbaycanın tullantıların idarə olunması ilə bağlı qanunvericilik bazası mövcuddur və dövlət proqramları qəbul olunub, lakin real tətbiq və nəzarət mexanizmləri hələ yetərincə güclü deyil. Bu da nəticədə istehsalçıların və istehlakçıların məsuliyyətini tam təmin etməyə mane olur. Belə ki, bəzi hüquqi mexanizmlər hələ yekunlaşdırılmadığı üçün plastik tullantıların idarə olunması sisteminin optimallaşdırılması gecikir.
3. ictimai maarifləndirmənin az olması
Azərbaycanda plastik tullantıların təhlükələri ilə bağlı ictimaiyyətin məlumatlandırılması böyük səviyyədə aparılsa da, bu sahədə əhali davranışını dəyişəcək geniş maarifləndirmə və uzunmüddətli təhsil proqramları hələ kifayət qədər deyil. Bu da nəticəsində plastik materialların tullantı kimi atılmasına və düzgün toplanmamasına səbəb olur.
Almaniya depozit-qaytarma (Pfand) modeli
Almaniya dünyada depozit-qaytarma (Pfand) sisteminin ən uğurlu nümunəsi hesab olunur. Bu sistem plastik, şüşə və alüminium içki qabları üçün tətbiq olunur və alıcı içki satın alarkən kiçik depozit ödəyir. Qab boşaldıqdan sonra alıcı bu qabı supermarket və ya qəbula yerlərdə geri qaytardıqda onu ödədiyi depozit geri alır. Bu yanaşma istehlakçını qablaşdırma materialını tullantı olaraq atmamaq üçün stimullaşdırır və təkrar emal prosesini gücləndirir.
Pfand sistemi nəticəsində Almaniyada təkrar emal üçün qabların geri qaytarma nisbəti çox yüksəkdir. Beynəlxalq mənbələr göstərir ki, təkcə içki qabları üzrə bu nisbət təxminən 98 % səviyyəsinə çatır və bu, dünyada qeydə alınan ən yüksək təkrar emal göstəricilərindən biridir.
Almaniya modeli daha çox depozit dəyərinin məqbul və alıcılar üçün rahat şəkildə geri alınması, geniş qəbula məntəqələrinin mövcudluğu və qanunvericiliklə stimullaşdırılması ilə seçilir. Sistem həm dəfəlik (single-use) PET plastik şüşələri, həm də çox dəfə istifadə oluna bilən şüşə və plastik qabları əhatə edir və bu, təkrar emal və yenidən istifadə dövriyyənində əhəmiyyətli rol oynayır.