Son illərdə Azərbaycanda ərzaq qiymətlərinin artımı əhalinin sosial rifahına birbaşa təsir edən əsas iqtisadi məsələlərdən birinə çevrilib. Ərzaq inflyasiyası ailə büdcəsinin böyük hissəsini təşkil etdiyi üçün qiymət artımı xüsusilə aşağı və orta gəlirli təbəqəyə daha ciddi təsir göstərir.
Qiymət artımının əsas səbəblərindən biri yerli istehsalın kifayət qədər güclü olmaması və bir sıra əsas məhsullar üzrə idxal asılılığının yüksək qalmasıdır. Bu araşdırmada problemin struktur səbəbləri təhlil edilir və Türkiyənin aqrar subsidiyalar siyasəti ilə müqayisə aparılaraq daha effektiv mexanizmlər müəyyənləşdirilir.
SİA mövzu ilə bağlı araşdırma edib.
Azərbaycanda ərzaq qiymətlərinin artım dinamikası
Son illərdə əsas ərzaq məhsulları – un, çörək, ət, süd məhsulları, bitki yağı və bəzi tərəvəzlər üzrə qiymətlərdə davamlı artım müşahidə olunur. Qlobal bazarda baş verən dəyişikliklər, logistika xərclərinin artması və valyuta riskləri daxili bazara da təsir göstərir.
İdxal asılılığının təsiri
Azərbaycan bəzi əsas məhsullar üzrə tam özünü təmin edə bilmir: