Azərbaycan–Serbiya strateji tərəfdaşlığında yeni mərhələ
15 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Serbiyaya rəsmi səfəri iki ölkə arasında mövcud olan dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu səfər Bakı ilə Belqrad arasında siyasi dialoqun yüksək səviyyədə davam etdiyini və əməkdaşlığın konkret layihələr üzərində inkişaf etdiyini nümayiş etdirdi. Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikası arasında münasibətlər qarşılıqlı hörmət, suverenlik və ərazi bütövlüyünə dəstək prinsiplərinə əsaslanır. Hər iki ölkə beynəlxalq təşkilatlarda bir-birinin milli maraqlarını dəstəkləyir ki, bu da münasibətlərin möhkəm siyasi baza üzərində qurulduğunu göstərir. Son illər ərzində dövlət başçıları səviyyəsində intensiv təmaslar, qarşılıqlı səfərlər və keçirilən görüşlər strateji tərəfdaşlığın real məzmunla zənginləşməsinə səbəb olub. 15 fevral səfəri çərçivəsində aparılan müzakirələr siyasi əlaqələrin gələcək istiqamətlərini müəyyənləşdirməklə yanaşı, əməkdaşlığın yeni sahələrini də əhatə edib. Azərbaycan Avropanın enerji xəritəsində mühüm aktor kimi çıxış edir. Xüsusilə təbii qaz ixracı sahəsində Azərbaycanın rolu getdikcə artır. Serbiya ilə enerji sahəsində əməkdaşlıq son illərdə prioritet istiqamətlərdən birinə çevrilib.
Azərbaycan qazının Avropa bazarlarına nəqlini təmin edən infrastruktur layihələri region ölkələri üçün yeni imkanlar yaradıb. Bu kontekstdə Serbiyanın Azərbaycanla əməkdaşlığı enerji təhlükəsizliyinin şaxələndirilməsi baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır. Səfər çərçivəsində enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, uzunmüddətli tərəfdaşlıq mexanizmlərinin gücləndirilməsi məsələləri diqqət mərkəzində olub.
İki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması, birgə investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi və sənaye kooperasiyasının genişləndirilməsi əsas prioritetlərdəndir. Tikinti, infrastruktur, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı və informasiya texnologiyaları sahələrində əməkdaşlıq üçün geniş potensial mövcuddur.
Azərbaycan şirkətləri Serbiyada, Serbiya şirkətləri isə Azərbaycanda müxtəlif layihələrdə iştirak edirlər. Bu isə qarşılıqlı iqtisadi maraqların balanslı şəkildə təmin olunmasına xidmət edir.
Azərbaycan–Serbiya münasibətləri yalnız siyasi və iqtisadi çərçivə ilə məhdudlaşmır. Təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində həyata keçirilən proqramlar xalqlar arasında dostluq münasibətlərini daha da möhkəmləndirir. Humanitar əməkdaşlıq iki ölkənin ictimai diplomatiya imkanlarını genişləndirir və uzunmüddətli tərəfdaşlığın sosial əsasını formalaşdırır. Azərbaycan Cənubi Qafqaz regionunda sabitliyin və əməkdaşlığın təşviqinə xüsusi önəm verir. Serbiya isə Balkan regionunda mühüm siyasi aktordur. Bu baxımdan iki ölkə arasında əməkdaşlıq yalnız ikitərəfli xarakter daşımır, həm də daha geniş regional sabitliyə töhfə verir. Prezident İlham Əliyevin 15 fevral səfəri göstərdi ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlər yüksələn xətt üzrə inkişaf edir və strateji tərəfdaşlıq daha da dərinləşir. Mövcud siyasi iradə, qarşılıqlı etimad və ortaq maraqlar gələcək illərdə əməkdaşlığın yeni mərhələyə keçəcəyini deməyə əsas verir.
Azərbaycan Respublikasının prezidenti cənab İlham Əliyevin Serbiya səfəri iki ölkə arasında əlaqələrin keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəldiyini təsdiqləyən mühüm diplomatik hadisədir.