15 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Serbiya Respublikasına rəsmi səfər etmiş və Belqrad şəhərində keçirilən görüşlərdən sonra mətbuata bəyanatla çıxış etmişdir. Səfər çərçivəsində Serbiya Prezidenti Aleksandar Vučić ilə geniş tərkibdə və təkbətək görüşlər keçirilmiş, ikitərəfli münasibətlərin perspektivləri müzakirə olunmuşdur.
Prezident İlham Əliyev çıxışında Azərbaycan və Serbiyanın dost və tərəfdaş ölkələr olduğunu vurğulamışdır. O qeyd etmişdir ki, münasibətlər qarşılıqlı hörmət, suverenlik və ərazi bütövlüyünün tanınması prinsiplərinə əsaslanır. Dövlət başçısı bildirmişdir ki, hər iki ölkə beynəlxalq platformalarda bir-birinin mövqeyini dəstəkləyir və bu həmrəylik əlaqələrin əsas sütunlarından biridir.
Bəyanatda enerji əməkdaşlığı xüsusi yer tutmuşdur. Prezident qeyd etmişdir ki, Azərbaycan qazının Serbiyaya ixracı iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin mühüm istiqamətinə çevrilmişdir. Enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması baxımından bu əməkdaşlığın strateji əhəmiyyət daşıdığı vurğulanmışdır. Həmçinin gələcəkdə qaz təchizatının artırılması və enerji infrastrukturunun inkişafı istiqamətində birgə layihələrin həyata keçiriləcəyi bildirilmişdir.
İlham Əliyev Azərbaycanın Serbiya iqtisadiyyatına investisiya qoyuluşunda maraqlı olduğunu ifadə etmişdir. O, xüsusilə sənaye, infrastruktur və energetika sahələrində əməkdaşlıq üçün geniş imkanların mövcud olduğunu qeyd etmişdir. Dövlət başçısı əlaqələrin uzunmüddətli və sistemli şəkildə inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulamışdır.
Bəyanatda humanitar sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, mədəni və təhsil mübadilələrinin artırılması məsələlərinə də toxunulmuşdur. Prezidentlər arasında formalaşmış qarşılıqlı etimad və siyasi dialoqun münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə xidmət etdiyi qeyd edilmişdir.
15 fevral tarixli səfər zamanı verilən bəyanat Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu və strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıdığını bir daha nümayiş etdirmişdir. Xüsusilə enerji və iqtisadi əməkdaşlıq istiqamətində əldə olunan razılaşmalar gələcək münasibətlərin inkişafı üçün mühüm zəmin yaratmışdır. Bu səfər iki ölkə arasında dostluq əlaqələrinin daha da dərinləşməsinə xidmət edən mühüm siyasi hadisə kimi qiymətləndirilir.