Abşeron dairəvi dəmiryol marşrutu üzrə qatarların qrafiki optimallaşdırılıb
Bu gündən “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC (ADY) Abşeron dairəvi dəmiryol marşrutu üzrə qatarların qrafikini optimallaşdırıb.
SİA yerli mənbələrə istinadən xəbər verir ki, bu barədə ADY sədrinin müşaviri Arif Ağayev Abşeron dairəvi dəmiryol marşrutu üzrə son yeniliklər barədə keçirdiyi brifinqdə deyib.
O bildirib ki, məqsəd pik saatlarında sərnişin sıxlığının qismən tənzimlənməsini, sərnişinlərin daha rahat və vaxtında mənzil başına çatmasını təmin etməkdir.
“İlk dəfə olaraq, bu marşrut üzrə iş günləri, şənbə və bazar günləri olmaqla qatarların ayrı-ayrılıqda üç hərəkət cədvəli tərtib edilib. Bundan əvvəlki qrafik iş və qeyri-iş günlərini əhatə edirdi. Şənbə və bazar günləri üçün ayrı qrafiklərin tərtib olunması şənbə günləri qatarla səfərlərə bazar günləri ilə müqayisədə daha çox tələbatın olması ilə əlaqədardır. Yeni hərəkət cədvəlləri hazırlanarkən sərnişin tələbatı ADY-nin qatar parkının imkanları daxilində maksimum nəzərə alınıb. Yeni qrafikə əsasən, Abşeron dairəvi dəmiryol marşrutu üzrə həftənin iş, şənbə və bazar günləri ümumilikdə 61 reys əlavə olunub. İş günləri və ya həftəiçi reyslərin sayı 66-dan 92-yə çatdırılıb, xüsusən günorta saatlarında qatarlararası interval azaldılıb”, - deyə Arif Ağayev vurğulayıb.
“Bundan başqa, sərnişinlərin rahatlığının təmin edilməsi, turniketlərdə növbələrin azaldılması məqsədilə Biləcəri stansiyasında yeni kassa və yeni turniket zalı tikilib. Nəticədə əlavə olaraq 7 turniket sərnişinlərin istifadəsinə verilib. Xırdalan stansiyasında mövcud turniket zalı genişləndirilib və turniket sayı 4-dən 9-a çatdırılıb. Məmmədli stansiyasında isə turniket sayı 3-dən 10-dək artırılıb. Ümumiyyətlə isə ADY-nin sərnişindaşımada hədəfi ölkədə, o cümlədən Abşeron dairəvi marşrutu üzrə mobilliyin inkişaf templərini də nəzərə almaqla illik sərnişin sayını 2030-cu ilədək 15 milyon nəfərə çatdırmaqdır. Ümumilikdə son illərdə sərnişin sayında yüksək artım tempi qeydə alınıb. Belə ki, dəmir yolları ilə ölkə daxilində daşınmış sərnişinlərin sayı 2021-ci ildə 2,8 milyon, 2022-ci ildə 5,2 milyon, 2023-cü ildə isə 7,1 milyon, 2024-cü ildə isə 8,5 milyon nəfər təşkil edib.Təkcə bayram günlərində şəhərətrafı və rayonlararası qatarlarla 130 mindən çox sərnişin daşınıb”, - deyə ADY sədrinin müşaviri diqqətə çatdırıb.
O vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nda da dəmir yolu ilə daşımalara xüsusi yer verilib. ADY tərəfindən həyata keçirilən layihələr yeni stansiyaların istifadəyə verilməsi, sərnişinlərə daha sərfəli və əlçatan xidmətlərin təqdim edilməsi məqsədilə Abşeron dairəvi dəmiryol marşrutu üzrə qatarburaxma, eləcə də sərnişindaşıma və ötürücülük qabiliyyətinin yüksəldilməsi üçün dəmiryol stansiyalarına giriş-çıxış imkanlarının genişləndirilməsi, turniketlərin artırılması, bu marşrut üzrə gündəlik reyslərin artırılması, yeni qatarların dövriyyəyə buraxılması və hərəkət cədvəllərinin optimallaşdırılması kimi Dövlət Proqramında göstərilən əsas hədəflərə nail olmağa hesablanıb. Həmin proqramda 2030-cu ilə qədər Bakı və Abşeronda mobillik üçün hədəflərdən biri kimi daha sürətli, daha təhlükəsiz və daha ekoloji sərnişindaşıma xidmətlərinin göstərilməsi müəyyən edilib. Qatarla maneəsiz, sürətli, təhlükəsiz daşımalar bu hədəfə çatmaqda olduqca önəmli rol oynayır, şəhər mobilliyinin təmin olunmasına ciddi töhfə verir. Əlavə olaraq, elektrik qatarları daha yaşıl nəqliyyat növüdür və daha az karbon emissiya edir ki, bu da havanın keyfiyyətini yaxşılaşdırmağa kömək edir.