Qaqauziyanın rəhbəri Yevgeniya Qutsul həbsindən sonra yoldaşlarını muxtariyyət hüquqları uğrunda mübarizəni davam etdirməyə çağırıb.
SİA-nın məlumatına görə, o, bu barədə öz Telegram kanalında yazıb.
...Yoldaşlarım! Dəyərlərimizi müdafiə etməyə davam edin, qaqauz xalqının və dürüstlüyə və ədalətə inanan bütün vətəndaşların hüquqlarını qoruyun. Bizim gücümüz birlikdədir. Biz qanunsuzluğa ancaq birlikdə müqavimət göstərə bilərik, - bəyanatda deyilir.
Qutsulun sözlərinə görə, əsl mübarizə yeni başlayır. O, həmçinin insanları qorxuya təslim olmamağa və qələbəyə inamını itirməməyə çağırıb.
...Heç bir repressiya bizi susmağa məcbur edə bilməz, heç bir saxta ittiham bizi öz maraqlarımız, Qaqauziyanın və bütün ölkənin gələcəyi uğrunda mübarizədən vaz keçməyə məcbur etməyəcək. Düşünürlər ki, məni həbs etməklə sizin qəzəbinizi, mətanətinizi boğacaqlar. Amma yanılırlar.
Bunu da Qutsul əlavə edib.
Xatırladaq ki, Moldovada məhkəmə Qaqauziyanın rəhbəri Yevgeniya Qutsulu 20 sutka həbs edib. O, 2023-cü il seçki kampaniyasının qanunsuz maliyyələşdirilməsi ilə bağlı dörd maddə ilə ittiham olunur.
Bundan əvvəl Qaqauziya rəhbərinin birinci müavini İlya Uzun Hutsulun həbsindən sonra muxtariyyət sakinlərini birləşməyə çağırıb.