Ermənistan hakimiyyəti Avstriyadakı Erməni Apostol Kilsəsinin (EAK) Yepiskoplar Şurasının işini pozub. Katolikos da daxil olmaqla, bəzi yüksək vəzifəli ruhanilərin onlara qarşı qaldırılan cinayət işləri səbəbindən artıq ölkəni tərk etməsinə icazə verilmir. Buna cavab olaraq Kilsə hökumətə lənətlər yağdırıb. Vəkil Ara Zöhrabyan bildirib ki, müvəkkili, AAC-ın rəhbəri II Qareginin Ermənistanı tərk etməsinə qadağa qoyulub. "Prokurorluq bütün ermənilərin katolikosuna qarşı Arman Saroyan (Yepiskop Gevorq) ilə bağlı məhkəmə qərarının icrasına mane olmaq ittihamı ilə cinayət işi açıb. Bu, hakimiyyətin tarixən rüsvayçı hərəkətidir", - Zöhrabyan bildirib.
Eçmiədzin (EAK-ın monastırı və mənəvi mərkəzi) cinayət işinin siyasi motivli olduğunu bildirib. Erməni Apostol Kilsəsi (EAK) Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın kilsəni tabe etməyə çalışdığına əmindir. Bundan əlavə, II Qareginin kiçik qardaşı Erzasın rəhbərlik etdiyi Erməni Apostol Kilsəsinin Rus və Yeni Naxçıvan Yeparxiyasının ruhaniləri katolikosun əleyhdarlarına lənət oxumağa çağırıblar. "Erməni təqvimində bu gün milli utanc və ikrah gününə çevrilib. Sui-qəsd ruhu, bölünməyə meyl və antierməni meylləri ilə idarə olunan bütün insanlar bu gün yeddi nəsil boyu lənətlənməlidirlər", - deyə EAK-ın bəyanatında bildirilir.
Məlum olduğu kimi, Saroyan EAK-a qarşı iddia qaldıraraq, katolikosun onu Masiatsotn Yeparxiyasının rəhbəri vəzifəsindən azad etməsi barədə fərmanının etibarsız elan edilməsini tələb edib. Məhkəmə apellyasiya şikayətini qəbul edib və Saroyanın ən azı məhkəmə prosesinin sonuna qədər vəzifəsinə bərpa olunmasını əmr edib. II Qaregin bu tələbi yerinə yetirməyib. O, əvvəllər yepiskopun vəzifədən azad edilməsini vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə, vəzifələrini yerinə yetirməməsi və həmkarlarına təzyiq kimi izah edib. Xüsusilə, Saroyan Nikol Paşinyanın katolikosa qarşı mübarizəsini dəstəkləyən 10 yüksək rütbəli kilsə iyerarxından biridir. O, katolikosun vəzifədən azad edilməsinə imkan verən EAK nizamnaməsinin qəbul edilməsinə çağırır.
Saroyanın vəzifədən azad edilməsi ilə II Qareginə qarşı cinayət işi arasında iki həftədən bir az çox vaxt keçib. Üstəlik, katolikos məhkəmə qərarının icrasına mane olduğuna görə bu müddət ərzində ölkədən çıxışına qadağa qoyulan ilk EAK nümayəndəsi deyil. EAK Ali Ruhani Şurasının yeddi üzvü də eyni aqibəti yaşayıb.
Bu arada, vəkil Ara Qazaryanın sözlərinə görə, Ermənistanda məhkəmə qərarlarının icra edilməməsi normal haldır. İndiyə qədər məhkəmə rəsmilərinin müraciətləri illərlə heç bir nəticə vermədən qulaqardına vurula bilərdi. Lakin EAK işə qarışdıqda hüquq-mühafizə orqanları ildırım sürəti ilə cinayət işləri başlatmağa başlayıblar. Bu baxımdan, Qazaryan onların fəaliyyətini Paşinyanın kilsə əleyhinə kampaniyasının bir hissəsi hesab edir.
Baş nazir bunu gizlətmir. Cinayət işi ərəfəsində o, Ermənistan Apostol Kilsəsinin rəhbərinin Avstriyada Yepiskoplar Şurasını keçirmək qərarına gəldiyini, çünki Eçmiədzinin və Katolikosluğun xəzinələrini respublikadan çıxarmaq ümidi ilə iclas keçirdiyini bildirdi. "Ermənistan xaricində yepiskoplar konfransının çağırılması təşəbbüsü Ermənistan Apostol Kilsəsinin Katolikosluğunu Ermənistandan çıxarmaq və müəyyən qüvvələrin əlində kukla Katolikosluğu gücləndirmək, ondan Ermənistana qarşı bir vasitə kimi istifadə etmək məqsədi daşıyır", - deyə Paşinyan bildirib.
Xatırladaq ki, Şuranın əvvəlcə 10-12 dekabr tarixlərində Eçmiədzində keçirilməsi planlaşdırılırdı, lakin son anda II Qaregin tədbiri qeyri-müəyyən müddətə təxirə salmaq qərarına gəlib. Onun sözlərinə görə, bu, hakimiyyətin təxribatlarından yayınmaq istəyi ilə bağlı idi. Daha sonra tədbirin 16-19 fevral tarixlərində Avstriyada keçiriləcəyi elan edilib. Hökumətə sadiq media dərhal ölkəni qlobal casusluq yuvası adlandırıb və II Qaregin İrəvana qarşı başqa bir sui-qəsddə şübhəli bilinir.
Buna baxmayaraq, arxiyepiskop Haykazun Najarian əmindir ki, Erməni Apostol Kilsəsinin ali rəhbərliyinin qurultayı yenə də keçiriləcək. Eçmiədzindəki Xarici Əlaqələr və Protokol Departamentinin direktoru arxiyepiskop Natan Ovannisyanın sözlərinə görə, katolikos olmadan bu, cari məsələləri müzakirə etmək üçün yepiskopların müntəzəm görüşü olacaq. O, həmçinin kilsənin xaricə köçmək planının olmadığını, lakin II Qareginin həbs oluna biləcəyini bildirib. "Görürəm ki, bu gün ölkəmizdə ən azı bir neçə nəfərin siyasi iradəsi olarsa, hər şey mümkündür", - deyə Ovannisyan yekunlaşdırıb.
Öz növbəsində, "Güclü Ermənistan"ın liderlərindən biri Narek Karapetyan Paşinyanı 17-ci əsrdə yaşamış polyak-erməni Nikol Torosoviçlə müqayisə edib. Karapetyan bildirib ki, "O, Erməni Apostol Kilsəsinə qarşı çıxış edib, erməni liturgiyasını latın dilinə tərcümə etmək istəyib və ermənilər arasında nifaq salıb. Polşadakı 150.000 nəfərlik erməni icması ona inanaraq liturgiyanın dilini dəyişdirib və cəmi iki nəsil sonra icma assimilyasiya olunaraq yoxa çıxıb".
İttihamlara baxmayaraq, Paşinyan ənənəyə uyğun olaraq bazar günü səhərini kilsədə keçirib. Bu dəfə o, II Qareginin digər əleyhdarı Aram Asatryanın rəhbərlik etdiyi orta əsrlər Hovannavank monastırını seçib.