"Bakı Təşəbbüs Qrupunun təşkilatçılığı ilə keçirilən “Neokolonializm və qlobal bərabərsizlik” mövzusunda beynəlxalq konfrans təkcə akademik və humanitar xarakterli tədbir deyil, həm də Azərbaycanın formalaşmaqda olan xarici siyasət konsepsiyasının mühüm elementlərindən biri kimi qiymətləndirilməlidir. Bu təşəbbüs ölkənin beynəlxalq platformalarda mövqeyini gücləndirmək, qlobal Cənub ölkələri ilə əməkdaşlığı genişləndirmək və beynəlxalq diskussiyalarda daha fəal iştirak etmək strategiyasına uyğun gəlir".
Bu sözləri SİA-ya açıqlamasında Azad Vətən Partiyasının sədri Akif Nağı deyib.
Onun sözlərinə görə, müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində neokolonializm mövzusu yenidən aktuallaşıb: "İqtisadi asılılıq, siyasi təsir mexanizmləri, mədəni və informasiya dominantlığı kimi amillər bir çox ölkələr tərəfindən yeni formalı təsir və nəzarət vasitələri kimi qiymətləndirilir. Bu kontekstdə belə konfransların keçirilməsi qlobal bərabərsizlik probleminin yalnız iqtisadi deyil, həm də tarixi, siyasi və psixoloji aspektlərdən müzakirəsinə imkan yaradır. Azərbaycanın bu mövzuda təşəbbüskar kimi çıxış etməsi bir neçə strateji məqsədə xidmət edir. İlk növbədə, bu, ölkənin beynəlxalq humanitar və ideoloji platformalarda aktiv aktor kimi mövqeyini gücləndirir. Müxtəlif regionlardan siyasətçilərin, alimlərin və ictimai xadimlərin Bakıda bir araya gəlməsi Azərbaycanın dialoq və beynəlxalq əməkdaşlıq mərkəzi kimi rolunu artırır. İkinci mühüm məqam qlobal Cənub ölkələri ilə siyasi və diplomatik əlaqələrin genişləndirilməsidir. Müstəmləkəçilik irsindən əziyyət çəkmiş və ya bu mövzuda həssas mövqeyə malik olan ölkələrlə əməkdaşlıq Azərbaycanın beynəlxalq təşkilatlarda dəstək bazasını genişləndirə bilər. Bu, xüsusilə çoxqütblü dünya nizamının formalaşdığı bir dövrdə siyasi manevr imkanlarını artıran amillərdən biridir. Eyni zamanda, bu təşəbbüs Azərbaycanın özünü beynəlxalq ədalət, suverenlik və bərabər tərəfdaşlıq prinsiplərini müdafiə edən dövlət kimi təqdim etməsinə xidmət edir. Qlobal bərabərsizlik və tarixi ədalətsizlik mövzularının gündəmə gətirilməsi beynəlxalq münasibətlərdə daha balanslı və inklüziv yanaşmanın təşviqi baxımından əhəmiyyətlidir.
Bununla yanaşı, belə platformalar müəyyən siyasi həssaslıqları da ehtiva edir. Neokolonializm məsələsi bəzi böyük dövlətlərin siyasətinə dolayı tənqid kimi qəbul oluna bilər. Bu səbəbdən Azərbaycanın balanslaşdırılmış və praqmatik xarici siyasət kursunu qoruması, mövzunu daha çox akademik, humanitar və hüquqi müstəvidə təqdim etməsi vacibdir. Uzunmüddətli perspektivdə bu cür təşəbbüslər Azərbaycanın beynəlxalq imicinə müsbət təsir göstərə, ölkəni qlobal dialoq platforması kimi möhkəmləndirə və onun diplomatik çəkisini artıra bilər. Müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində yalnız regional deyil, həm də qlobal mövzular üzrə təşəbbüskarlıq göstərən dövlətlər daha çox siyasi nüfuz qazanırlar. Bakı Təşəbbüs Qrupunun fəaliyyəti və neokolonializm mövzusunda keçirilən konfrans Azərbaycanın qlobal gündəlikdə daha fəal mövqe tutmaq niyyətinin göstəricisidir və bu istiqamətdə davamlı fəaliyyət ölkənin beynəlxalq rolunu daha da gücləndirə bilər".