Beynəlxalq Valyuta Fondunun (IMF) proqnozlarına görə, 2026-cı ildə Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 85,146 milyard ABŞ dollarına çatacaq (illik artım 0,1 %). Bu barədə IMF-nin hesabatında deyilir. Qeyd edilir ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) valyuta ehtiyatları 10,688 milyard ABŞ dolları (illik azalma 7,18 %), Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) aktivləri isə 74,458 milyard ABŞ dolları (artım 1,25 %) təşkil edəcək.
IMF-nin Azərbaycan üzrə missiya rəhbəri Anna Bordon 2026-cı il fevralın 4-17-də Bakıya səfərinin yekunlarına dair bildirib ki, AMB və ARDNF-in cəmi ehtiyatları artmağa davam edəcək, lakin daha zəif templə: "Strateji valyuta ehtiyatları 2024-cü ilin sonuna olan 70 milyard ABŞ dollarından 2025-ci ilin sonuna 85 milyard ABŞ dollarına qədər artıb. Proqnoz üçün risklər ümumilikdə balanslaşdırılmış qalır, lakin xarici qeyri-müəyyənlik yüksək olaraq qalır".