"2026-cı ilin "Şəhərsalma və Memarlıq İli" urban siyasətdə strateji addımdır" - ŞƏRH EDİLDİ
19 Fevral 2026 16:44 (UTC+04:00)
"Azərbaycanın 2026-cı ili “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan etməsi dövlətin uzunmüddətli inkişaf strategiyasında urban inkişaf və idarəetmə prioritetlərini strateji şəkildə ön plana çıxarmaq məqsədini güdür. Bu təşəbbüs yalnız memarlıq və infrastruktur sahəsində estetik və funksional yenilikləri nəzərdə tutmur, həm də regional inkişafın təşkili, şəhərsalma proseslərinin sistemləşdirilməsi və dövlətin idarəetmə mexanizmlərinin modernləşdirilməsi kimi vacib aspektləri əhatə edir".
Bu sözləri SİA-ya açıqlamasında politoloq Samir Hümbətov deyib.
Onun sözlərinə görə, bu addım dövlətin şəhərsalma siyasətinə verdiyi önəmin göstəricisidir və urban inkişafın hərtərəfli planlaşdırılması, müasir beynəlxalq standartlara uyğun həyata keçirilməsi baxımından strateji əhəmiyyət kəsb edir: "Dövlətin rolu burada yalnız strategiyanın hazırlanması ilə məhdudlaşmır; həm də icrasının koordinasiyası, institusional çərçivənin gücləndirilməsi və müvafiq qanunvericilik təşəbbüslərinin dəstəklənməsi kritik önəm daşıyır. Əlavə olaraq, təşəbbüsün real nəticə verməsi üçün hökumət, bələdiyyə və cəmiyyət arasında effektiv əməkdaşlıq mexanizmlərinin qurulması vacibdir. İctimai iştirakçılıq mexanizmləri, forumlar və yerli icmaların təşəbbüslərinin dövlət proqramları ilə əlaqələndirilməsi şəffaf və hesabatlı bir idarəetmənin formalaşmasına kömək edir. Bu isə şəhər inkişafının dayanıqlığını təmin etməklə yanaşı, vətəndaşların qərar qəbuletmə prosesində fəal iştirakını gücləndirir. Sosial və mədəni aspektlər də “Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində diqqətdən kənarda qalmamalıdır. Şəhər mühitinin estetik, ekoloji və funksional keyfiyyətinin artırılması, ictimai məkanların insanların ehtiyaclarına uyğunlaşdırılması və mədəni irsin qorunması həm şəhərsalma siyasətinin effektivliyini artırır, həm də vətəndaşların həyat keyfiyyətinə birbaşa təsir göstərir.
Nəticədə, bu təşəbbüs Azərbaycanın urban siyasətində sistemli və strateji yanaşmanın tətbiqini nümayiş etdirir. Hökumət, bələdiyyələr və vətəndaş cəmiyyəti arasında düzgün qurulmuş əməkdaşlıq mexanizmləri vasitəsilə “Şəhərsalma və Memarlıq İli” həm şəhərsalma sahəsində keyfiyyətli dəyişikliklər, həm də vətəndaşların həyat keyfiyyətinin yüksəlməsi baxımından real nəticələr verə bilər".