"Bakıda keçirilən “Neokolonializm və Qlobal Bərabərsizlik” mövzusunda beynəlxalq konfrans və Virtual Muzeyin təqdimatı beynəlxalq siyasətdə və qlobal ədalət müstəvisində əhəmiyyətli hadisə kimi qiymətləndirilə bilər. Neokolonializm yalnız tarixi bir problem deyil, həm də müasir dünya iqtisadiyyatında, beynəlxalq münasibətlərdə və qlobal siyasətdə davam edən güc balansının təzahürüdür".
Bu sözləri SİA-ya açıqlamasında siyasi ekspert Aydın Quliyev deyib.
Onun sözlərinə görə, bu konfransın əsas məqsədi müstəmləkəçilikdən əziyyət çəkmiş xalqların təcrübələrini, struktur bərabərsizliklərini və davam edən sosial ədalətsizlikləri beynəlxalq səviyyəyə çıxarmaqdır: "Virtual Muzeyin yaradılması bu baxımdan strateji əhəmiyyət daşıyır. Belə bir platforma yalnız tarixi sənədlərin qorunmasına deyil, həm də müasir neokolonial tendensiyaların aşkarlanmasına xidmət edir. Bu, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini qlobal ədalətsizliklərə yönəltməklə yanaşı, ölkələr arasında şüurlu əməkdaşlıq və məlumat paylaşımı üçün də imkanlar yaradır. Həmçinin, Virtual Muzey vasitəsilə müstəmləkə ərazilərində fəaliyyət göstərmiş müstəqillik hərəkatlarının təcrübələrinin sənədləşdirilməsi gələcək nəsillər üçün öyrədici və xəbərdaredici bir vasitə olacaq. Bu təşəbbüslər qlobal siyasətdə güc balansının daha ədalətli qurulmasına yönəlmiş ideoloji platforma yaradır. Neokolonializmin nəticələri yalnız iqtisadi asılılıq və siyasi nüfuz fərqləri ilə ölçülmür, həm də sosial və mədəni bərabərsizliklərlə ifadə olunur. Konfrans və Virtual Muzey bu məsələləri beynəlxalq müzakirə masasına gətirərək, qlobal aktorların məsuliyyətlərini və etik öhdəliklərini ön plana çıxarır.
Eyni zamanda, belə təşəbbüslər kiçik və inkişaf etməkdə olan ölkələrin öz siyasi və diplomatik səsini daha geniş auditoriyaya çatdırmasına şərait yaradır. Azərbaycanın təşəbbüsü qlobal səviyyədə informasiya paylaşımı, təcrübə mübadiləsi və beynəlxalq əməkdaşlıq üçün nümunəvi platforma kimi çıxış edir. Bu, ölkənin yalnız regional deyil, həm də qlobal siyasətdə səmərəli iştirakçı kimi mövqeyini gücləndirir və qlobal problemlərə yanaşmada konstruktiv rol oynamaq imkanını artırır. Bakıda keçirilən konfrans və Virtual Muzeyin fəaliyyəti yalnız akademik və mədəni əhəmiyyət daşımaqla qalmır, həm də qlobal ədalət, beynəlxalq əməkdaşlıq və neokolonializmə qarşı mübarizə baxımından strateji dəyərə malikdir. Bu təşəbbüslər qlobal siyasətdə həm maarifləndirici, həm də transformativ rol oynaya bilər".