"Azərbaycan və Serbiya arasında enerji sahəsində, xüsusilə qaz və elektrik enerjisi istehsalı və ixracı üzrə əməkdaşlığın genişlənməsi həm iki ölkə, həm də region üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. Bu əməkdaşlıq bir tərəfdən Avropanın enerji təhlükəsizliyi üçün mühüm imkanlar yaradır. Azərbaycan qazının Serbiya bazarına ixracı, həmçinin birgə elektrik stansiyalarının tikilməsi ilə enerji mənbələrinin diversifikasiyası təmin edilir. Bu, Avropada enerji asılılığının azaldılması, enerji qiymətlərinin stabilləşməsi və region ölkələrinin enerjidə daha dayanıqlı vəziyyətə gətirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir". Bu sözləri SİA-ya açıqlamasında politoloq Tofiq Abbasov deyib.
Onun sözlərinə görə, eyni zamanda, bərpaolunan enerji və müasir texnologiyalar sahəsində əməkdaşlıq iki ölkə üçün uzunmüddətli iqtisadi fayda və texnoloji transfer imkanlarını da artırır: "Digər tərəfdən, bu əməkdaşlıq Azərbaycanın geosiyasi mövqeyini gücləndirir. Enerji resursları strateji diplomatik alət olaraq istifadə edilə bilər və bu, Azərbaycanın regiondakı nüfuzunu artırır. Serbiya ilə strateji tərəfdaşlıq, Balkan regionunda Azərbaycan üçün yeni siyasi və iqtisadi imkanlar açır. İki ölkə arasındakı enerji layihələri yalnız iqtisadi əməkdaşlıq deyil, həm də etimad və qarşılıqlı dəstək simvoludur. Bu əməkdaşlıq həm dövlət, həm də cəmiyyət səviyyəsində əlaqələri möhkəmləndirir, qarşılıqlı investisiya və birgə layihələrin genişləndirilməsi üçün möhkəm zəmin yaradır. Bununla yanaşı, belə layihələrin həyata keçirilməsi region ölkələri arasında əlaqələrin dərinləşməsinə, investisiya mühitinin inkişafına və gələcək üçün dayanıqlı əməkdaşlıq imkanlarının yaradılmasına da xidmət edir. Azərbaycan və Serbiya arasında enerji sahəsindəki əməkdaşlıq, həm iqtisadi, həm siyasi, həm də texnoloji sahələrdə güclü sinerji yaradır. Bu, eyni zamanda regionda və Avropada sabitlik və inkişaf üçün yeni perspektivlər açır, ölkələrimizin strateji maraqlarını qoruyur və gələcək üçün əsaslı planların həyata keçirilməsinə imkan verir.
Ümumiyyətlə, Azərbaycan-Serbiya enerji əməkdaşlığı, iqtisadi inkişafı, regional enerji təhlükəsizliyini və diplomatik nüfuzu artırmaq baxımından çoxşaxəli və strateji əhəmiyyət daşıyan layihələr sırasındadır. Bu əməkdaşlıq iki xalq arasındakı dostluq və qarşılıqlı etimadı möhkəmləndirir, gələcək nəsillər üçün davamlı və dayanıqlı tərəfdaşlıq modeli formalaşdırır".